Monday, November 4

14:00-16:00 Registration

16:00-16:10 Opening ceremony

16:10-16:40 Åsmund Asdal (invited)
Svalbard Global Seed Vault – securing gene bank collections in the Arctic (T1)

16:40-17:10 Nils Stein (invited)
From genome to pan-genome in barley and wheat (T1)

17:10-17:40 Frank Ordon (invited)
Harnessing genetic resources – The key for improving disease resistance in cereals (T1)

17:40-18:00 Magdalena Góralska
Location of recessive genes associated with abnormal wax formation in rye (T1)

18:00-18:20 Katarzyna Molik
Transcriptome analysis revealing differentially expressed genes involved in the formation of a wax layer in rye inbred lines (T1)

18:20-18:40 Sergii Shelpuk
Artificial intelligence for genomics: history and current state

18:40 Welcome reception

T1 - Plant Genetic Resources for Future Breeding
T2 - Adaptation to Changing Environments and Plant Microbes Interactions
T3 - New Breeding Strategies and Bioinformatic Tools
T4 - Modern Technologies From Phenomics to Genome Editing

Tuesday, November 5

9:00-9:20 Tamar Krugman
From Genetic Diversity to Crop Improvement: The Wild Cereal Gene Bank at the Institute of Evolution, University of Haifa, Israel (T1)

9:20-9:40 Maria Y. Gonzales
Leveraging phenotypic diversity to boost barley genetic resources utilization (T1)

9:40-10:00 Ahmad M. Alqudah
The genetic basis of grain shape along barley spike (T1)

10:00-10:20 Hanna Bolibok-Bragoszewska
Insights into influence of domestication and selection on the rye (Secale L.) genome based on GBS genotyping of diverse accessions with different origin and improvement status (T1)

10:20-10:50 Coffee break

10:50-11:10 Rasha Tarawneh
Candidate genes for drought stress tolerance in spring barley collection- A genome wide association study (T1)

11:10-11:30 Anastasiia Yu. Glagoleva
Current achievements in study of black-spiked barley (T1)

11:30-11:50 Nickolay A. Shmakov
Transcriptomic analysis of barley partial albinism (T1)

11:50-12:10 Matias Schierenbeck
Natural variation of grain architecture-related traits in a winter wheat population (T1)

12:10-12:30 Tatyana Pshenichnikova
The genetic analysis of root size in bread wheat under contrasting water regimes (T1)

12:30-14:00 Lunch

14:00-14:20 Natalia Tikhenko
New concept of the evolution of polyploid plants – the example of hexaploid wheat (T1)

14:20-14:40 Ksenia V. Strygina
Regulation of duplicated genes expression coding TFs involved in flavonoid biosynthesis in Triticeae tribe (T1)

14:40-15:00 Daniela Impe
Feasibility of long-term storage of short-lived wheat pollen (T1)

15:00-15:20 Dorota Weigt
Impact of ionic liquids on induction of wheat microspore embryogenesis (T1)

15:20-15:40 Michał T. Kwiatek
Development of prebreeding forms of triticale (× Triticosecale Wittmack) through chromosome manipulations (T1)

15:40-16:00 Oluwafemi Oluwatosin Lawal
Combining ability and heterotic grouping of early generation tropical maize (Zea mays L.) under low nitrogen conditions (T1)

16:00-16:30 Coffee break

16:30-17:00 Klaus Pillen (invited)
Genetic regulation of barley development under abiotic stress and its impact on yield in a world-wide field study (T2)

17:00-17:30 Simon Griffiths (invited)
Understanding changes in the genetics of bread wheat adaptation over time and between environments (T2)

17:30-18:00 Koji Murai (invited)
Use of cytoplasm of relative wild species for wheat breeding against gloval climate change (T2)

18:00-18:30 Yvan Moënne-Loccoz (invited)
Wheat genotypes and their interaction with plant-beneficial bacteria (T2)

18:30-19:00
Poster session 1
T1 - Plant Genetic Resources for Future Breeding

Stand 1 Petra Parchanska
Comparison of Organic and Conventional Planting of Modern and Traditional Varieties

Stand 2 Aleksandra Pietrusińska
Mapping of the Lr55 brown rust resistance gene in common wheat (Triticum aestivum L.)

Stand 3 Daniela Impe
Take two: Viability tests for wheat pollen

Stand 4 Tatyana Pshenichnikova
Biological and economical characteristics of the allotetraploid from cereal family with genomic formula DDAuAu

Stand 5 Parmeshwar K. Sahu
Genome Wide Association Mapping reveals multiple QTLs for nutritional and Agronomic traits in traditional Rice landraces of Chhattisgarh, India

Stand 6 Karolina Różaniecka
Characterization of the allelic variation at the VRN-1 locus of common wheat (Triticum aestivum L.) genotypes from South-Eastern Europe

Stand 7 Bruno Rajković
Validation of KASP markers associated with pre-harvest sprouting tolerance in a panel of European winter wheat cultivars

Stand 8 Ljiljana Brbaklić
Detection of significant loci associated with agronomical important traits in Serbian barley core collection

T1 - Plant Genetic Resources for Future Breeding
T2 - Adaptation to Changing Environments and Plant Microbes Interactions
T3 - New Breeding Strategies and Bioinformatic Tools
T4 - Modern Technologies From Phenomics to Genome Editing

Wednesday, November 6

9:00-9:20 Radomira Vankova
The impact of acclimation on hormonal responses to freezing stress in Lolium perenne (T2)

9:20-9:40 Mohamed Ahres
Temperature dependent hormonal and metabolomics changes during supplementary far-red light induced pre-hardening process in barley (T2)

9:40-10:00 Lukas Kronenberg
Temperature-response QTLs in wheat affects final height and the timing of key developmental stages (T2)

10:00-10:20 Borislav Kobiljski
Two-season (2S) cereals as a solution for subduing the negative effects of the changing climate in Southeast Europe (T2)

10:20-10:50 Coffee break

10:50-11:10 Gábor Kocsy
Determination of redox-responsive miRNAs, their targets and network in wheat (T2)

11:10-11:40 Victor Korzun (invited)
New breeding strategies and bioinformatic tools in cereals (T3)

11:40-12:10 Jochen Reif (invited)
Big data strategies for predicting hybrid performance in wheat (T3)

12:10-12:30 Sebastian Michel
Ten years of genomic selection in an applied wheat breeding program – from expectations to experience (T3)

12:30-14:00 Lunch

14:00-14:20 Dieter K. Mulitze
The Advantages of a Highly Relational Database for Plant Breeding Programs (T3)

14:20-14:40 Irina Rozanova
Phenotype-genotype association studies of Siberian barley germplasm for seedling and adult plant resistance to spot blotch (T3)

14:40-15:00 Benedikt M. Haug
New breeding strategies for mixed cropping in a barley (H. vulgare L.) pea (P. sativum L.) model system (T3)

15:00-15:30 Andreas Hund (invited)
Crop phenomics: Diving into the „private life of crops” (T4)

15:30-16:00 Jaroslav Dolezel (invited)
Chromosome genomics in cereals: looking back and forward (T4)

16:00-16:30 Coffee break

16:30-17:00
Poster session 2
T1 - Plant Genetic Resources for Future Breeding

Stand 1 Karolina Różaniecka
Crossability of genetically diverse triticale genotypes selected on the basis of single chromosomes localized DArTseq markers

Stand 2 Mariam Betsiashvili
Characterization of Georgian Soft Wheat Germplasm Diversity

Stand 3 Kitti Szőkéné Pázsi
Investigation on the structure of 1RS chromosome arm in a wheat-Secale cereanum T1BL.1RS translocation conferring stripe rust resistance to wheat

Stand 4 Paweł Cz. Czembor
Resistance of European winter wheat cultivars to Zymoseptoria tritici isolate IPO86036

Stand 5 Seweryn Frasinski
Resistance to fusarium ear rot in maize: heritability and trait associations

Poster session 2
T2 - Adaptation to Changing Environments and Plant Microbes Interactions

Stand 6 Sebastian Michel
Ten years of genomic selection in an applied wheat breeding program – from expectations to experience

Stand 7 Dario Novoselović
NUE variation within a panel of selected winter wheat cultivars under South-Eastern European conditions

Stand 8 Gintaras Brazauskas
Development of waxy wheat genotypes for Northern Europe

17:00-17:30
Poster session 3
T2 - Adaptation to Changing Environments and Plant Microbes Interactions

Stand 1 Vesna Kandic
Correlations between agronomical traits, yield and grain filling parameters of barley genotypes in control and terminal drought conditions

Stand 2 Tomasz Góral
Resistance of winter wheat breeding lines to Fusarium head blight and mycotoxin accumulation in grain

Stand 3 Terézia Kovács
Increased proportion of far-red in the incident white light modify membrane lipid composition by temperature dependent manner in winter barley

Stand 4 Hanna Bolibok-Bragoszewska
A search for genetic determinants of phosphorus deficiency tolerance in rye (Secale cereale L.)

Stand 5 Magdalena Święcicka
Effect of brown rust infection on the expression of genes putatively related to resistance response

Stand 6 Monika Rakoczy-Trojanowska
Biosynthesis of benzoxazinoids in rye (Secale cereale L.) – where this story begins?

Stand 7 Lidia Anna Kowalska
Triticale dihaploid and somaclonal lines screening for resistance to P. nodorum

Stand 8 Judit Tajti
Effects of different polyamine treatments on salicylic acid-deficient Arabidopsis plants

17:30-18:00
Poster session 4
T2 - Adaptation to Changing Environments and Plant Microbes Interactions

Stand 1 Bulat Islamov
Sources of powdery mildew resistance in modern bread wheat cultivars

Poster session 4
T3 - New Breeding Strategies and Bioinformatic Tools

Stand 2 Stanislav Jezek
Breeding for FHB Resistance in Czech Republic – New Resistant Varieties

Stand 3 Valérie Cadot
Common bunt: study of predominant virulences in France and developement of a resistance test for registration in the French Catalogue of common wheat varieties for organic farming

Stand 4 Michał Nowak
Heterosis prediction in triticale based upon single chromosomes genetic diversity assessment

Stand 5 Balázs Kalapos
Identification of putative Phytochrome Interacting Factors (PIFs) in domesticated barley (Hordeum vulgare L.)

Stand 6 Sylwia Mikolajczyk
The SERK Gene Expression vs the Androgenetic Capacity in the Rye (Secale cereale L.) Anther Culture

Stand 7 Marina Tikhonova
A new assignment for PCR-based molecular markers of wheat Glu-B1 locus

Poster session 4
T4 - Modern Technologies From Phenomics to Genome Editing

Stand 8 Anna M. Linkiewicz
Optimization of Triticale ABA8’OH Crispr/Cas9 mutagenesis - construct design and validation by protoplast transfection

19:00-23:00 Conference Dinner Cruise

T1 - Plant Genetic Resources for Future Breeding
T2 - Adaptation to Changing Environments and Plant Microbes Interactions
T3 - New Breeding Strategies and Bioinformatic Tools
T4 - Modern Technologies From Phenomics to Genome Editing

Thursday, November 7

9:00-9:30 Ryozo Imai (invited)
The in planta Particle Bombardment (iPB) method for cereal transformation and genome editing (T4)

9:30-10:00 Luigi Cattivelli (invited)
The Global Durum Panel: a platform for leveraging tetraploid wheat diversity

10:00-10:20 Stefan Hiekel
Extending the toolbox for targeted mutagenesis and base editing using improved guide RNAs, modular vectors and protoplasts (T4)

10:20-10:50 Coffee break

10:50-11:10 Lukas Roth
TraitSpotting: Development of field phenotyping methods for early growth monitoring of winter wheat breeding experiments (T4)

11:10-11:30 Jonas Anderegg
Characterization of late development in diverse wheat germplasm using time-resolved spectral reflectance measurements (T4)

11:30-11:50 Alexandr V. Vikhorev
Fine tuning of anthocyanin synthesis in barley grain by targeted mutagenesis (T4)

11:50-12:10 Kehinde A. Adeboye
Application of Delayed Luminescence in Seed Testing (T4)

12:10-12:20 Closing remarks

12:30-14:00 Lunch

14:00-17:00 Optional Social Programme

T1 - Plant Genetic Resources for Future Breeding
T2 - Adaptation to Changing Environments and Plant Microbes Interactions
T3 - New Breeding Strategies and Bioinformatic Tools
T4 - Modern Technologies From Phenomics to Genome Editing